Trys ketvirčiai nėštumo praeityje: fiziologiniai ir emociniai pokyčiai
Trys ketvirčiai nėštumo praeityje: fiziologiniai ir emociniai pokyčiai
Galutinis skaičiavimas beveik prasidėjo. Jūs išgyvenote tris ketvirčius nėštumo ir nustebsite, kaip greitai pralėks paskutinės 10 savaičių. Tai, kas kažkada atrodė taip toli, iš tikrųjų artėja su kiekviena diena.
Tikriausiai dabar jaučiate tam tikrus emocinius pokyčius: pradedate pastebėti kitas nėščias moteris, kūdikius ir mažus vaikus, domitės kitų mamų patirtimi. Net jei jūsų nėštumas nebuvo suplanuotas arba jis buvo staigmena, tai 30 nėštumo savaitę aplankys galutinis įsisąmoninimas to, kad jūs greitai tapsite mama. Net jei jūs paprastai nedemonstruojate savo emocijų, 30 nėštumo savaitę naujienų perskaitymas ar liūdnos istorijos gali sukelti empatijos bangą ir ašarų laviną. Tai nereiškia, kad jūsų tyko depresija po gimdymo. Šiame etape visiškai normalu jaustis emociškai pažeidžiamai. Tai gamta pasirūpino, kad būsimoji mamytė būtų dėmesingesnė ir jautresnė savo vaiko poreikiams.
Fiziniai pokyčiai šią savaitę
- Dabar norėsis dažniau vaikščioti į tualetą. Vaikas auga ir spaudžia šlapimo pūslę, todėl jaučiate norą šlapintis, net kai nedaug šlapimo yra pūslėje. Tačiau neišbėkite iš tualeto per greitai - svarbu kiekvieną kartą visiškai ištuštinti šlapimo pūslę, kad išvengtumėte šlapimo takų infekcijos.
- Nepaisant esančių rūpesčių ir nuovargio dienos pabaigoje, jums gali atsirasti nemiga. Tai yra įprasta būklė trečiąjį trimestrą ir čia mažai kuo galima sau padėti. Daugelis moterų neturi kito pasirinkimo, kaip išlaikyti stabilų pasiruošimo miegui ritualą, vengti kofeino, ramiai praleisti valandas prieš miegą ir pasirinkti patogią lovą. Dar gali padėti baltas triukšmas, pavyzdžiui, ventiliatoriaus garsas arba atpalaiduojanti muzika. Nerekomenduojama vartoti raminamųjų ir migdomųjų vaistų. Vietoj jų išgerkite pieno, lovoje eksperimentuokite su pagalvių skaičiumi, gulkitės ant šono ir padėkite viršutinę koją ant ilgos pagalvės. Pabandykite išnešti iš miegamojo kompiuterį ir mobilųjį telefoną. Ištuštinkite miegamąjį, pašalinkite iš jo viską, kas nereikalinga. Jame turėtų vyrauti ramybė ir atsipalaidavimas.
- Gali neraminti kojų venų varikozė. Venoms nėra naudingas gimdos spaudimas pagrindinėms dubens kraujagyslėms. Deja, artimiausiu metu tokia situacija tik blogės. Kai kurioms moterims varikozė vystosi vulvos srityje, tai ypač vargina, jei dar neramina hemorojus. Gali padėti kompresiniai apatiniai su likra, palaikančios pėdkelnės, vėsios vonios ir dušas, taip pat susilaikymas nuo ilgo stovėjimo. Kontroliuokite svorį ir, esant menkiausiai galimybei, pakelkite kojas. Paprastai po gimdymo venų būklė pagerėja, nors kai kurioms moterims lieka varikozės požymių.
Emociniai pokyčiai šią savaitę
- Jei jūs vis dar dirbate, gali pasirodyti, kad esate šiek tiek sulėtėjusi. Jums sunku susikaupti, klausytis kitų žmonių. Jei dirbate visą darbo dieną, bandykite pereiti į laisvai samdomas pareigas, kol negausite motinystės atostogų. Paklauskite savo vadovo apie galimybę dirbti namuose ar atlikti kitus, mažiau atsakingus darbus, per artimiausias kelias savaites. Jums gali prireikti gydytojo pažymos, jei planuojate pereiti prie lengvesnių pareigų.
- Jei jums reikia prižiūrėti vyresnius vaikus, stenkitės surasti pertraukėlę tarp darbų. Pabandykite pailsėti po pietų, stenkitės atsigulti, kai vaikai miega. Susitarkite su savo partneriu dėl vaikų priežiūros pareigų pasidalinimo, kad jūs galėtumėte pailsėti. Nuovargis gali sukelti emocinį „perdegimą“ visiems šeimos nariams.
- Pasakokite savo partneriui apie tai, kaip jaučiatės. Jūs jau ilgą laiką nėščia ir jo pradinis susidomėjimas jumis gali pasikeisti į tam tikru skepticizmą. Užsiregistruokite į jaunų tėvų kursus kartu ir kalbėkite su juo apie tai, koks jis bus tėvas. Jo santykiai su vaiku yra labai svarbūs ir, kaip ir jūsų, prasidėjo nuo pastojimo momento.
- Kyla problemos sutelkiant dėmesį? Jei studijuojate, tikriausiai pastebite, kad galvojate apie bet ką, išskyrus vadovėlius. Trečiąjį trimestrą sutelkiant dėmesį išspręsti užduočiai gali prireikti tam tikros psichologinės įtampos. Jei jūs delsiate atlikti tam tikras užduotis ir nuolat randate tam pasiteisinimą, pabandykite naudotis laikmačiu. Įkalbėkite save būti valandą susikaupus, o tada padarykite pertrauką. Tai tikrai veikia!
Kaip šią savaitę keičiasi vaikelis?
- Šią savaitę kūdikis nuo kulno iki pakaušio yra maždaug 43 cm ūgio ir sveria apie 1,5 kg. Nuo dabar ir per ateinančias kelias savaites mažylis staigiai priaugs svorio. Mėgaukitės valgiu! Jūs galite valgyti saikingai, ką tik nori, įskaitant kai kuriuos delikatesus. Jei jūs norite tam tikrų produktų, valgykit juos. Jei jūs susilaikysite, greitai paaiškės, kad apie nieką kitą negalite galvoti. Svarbiausia – vengti produktų, kuriuose yra listerijų bakterijų.
- Po vaiko oda susikaupė daugiau riebalų, jis atrodo pilnesnis ir stipresnis. Odos raukšlės ant galūnių užpildomos, o iki gimdymo ant jų esanti oda bus lygi ir net šiek tiek putlesnė.
- Mažylio smegenys užaugo, nervų sistema beveik subrendo. Gimdamas jis turės milijonus neuronų. Visi jie lauks iš jūsų mylimos sąveikos ir stimuliacijos, kad sudarytų sinapses neuronų sujungimui. Nelaukite vaikučio gimimo, kad pradėtumėte su juo bendrauti. Kalbėjimas, dainavimas, pilvo masažas ir vizualizavimas, kaip atrodys jūsų mažylis, padės formuoti ankstyvą emocinį ryšį. Pagalvokite apie nėštumo dienoraščio rašymą per pastarąsias kelias savaites. Skaitydami jį kartu su savo vaiku po daugelio metų galėsite pasidalyti savo prisiminimais su juo.
- Vaikutis gali gulėti bet kurioje padėtyje - galva aukštyn, žemyn, į šoną ir net skersai pilvo. Tačiau, atsižvelgiant į spartų augimą, mažylis palaipsniui praranda gebėjimą visiškai apsiversti „salto“ jūsų gimdoje.
- Šią savaitę ant vaikučio pirštelių beveik susiformavo nagai. Kai kuriems kūdikiams jau pirmosiomis dienomis po gimimo reikia apkarpyti nagus, kad jie nesusibraižytų veiduko.
Patarimai šią savaitę
- Surašykite klausimų sąrašą, kuriuos norėsite užduoti gydytojui prieš gimdymą. Dėl nėštumo jūsų smegenys – tarsi rėtis. Jei jūs pamiršite ką nors svarbaus, jausitės nusivylusios ir supykusios ant savęs. Todėl užsirašykite klausimus, kai jie ateina į galvą. Niekada nesigėdinkite paklausti savo gydytojo, ko norite. Neabejokite: tokių klausimų jam buvo užduota milijoną kartų.
- Prisijunkite prie internetinio „Huggies nėščiųjų forumo“ ir perskaitykite visą informaciją apie nėštumo eigą ir kūdikio priežiūrą. Atėjo laikas atnaujinti žinias ir sukurti savo vaikų auklėjimo filosofiją.
- Pradėkite rengti vaiko kambarį, įsigykite vežimėlį, lovelę, vonelę ir rūbelius. Galbūt iki vaikelio maudymo dar toli, bet kaip malonu perrinkti ir sudėlioti šiuos mažyčius daiktus! Užsiminkite artimiesiams, kurie moka megzti, kad jūsų vaikučiui būtinai reikės megztų kūdikio batelių.
Patarimai ir nurodymai
- Laikykite užrašų knygelę-bloknotą po ranka, užsirašykite jame visus klausimus gydytojui. Klausimų niekada nebūna per daug!
- Dabar jūs ir jūsų mažylis esate visatos centras. Tačiau skirkite laiko susitikti ir smagiai praleisti laiką su draugais.
- Pabandykite baigti visus pirkinius prieš vykstant į gimdymo namus – tai galima padaryti internete arba artimiausioje parduotuvėje.