Pirmasis primaitinimas. Pediatro patarimai mažų vaikų mamoms
Pirmasis primaitinimas. Pediatro patarimai mažų vaikų mamoms
Vaikas auga, jam suėjo daugiau nei 6 mėnesiai ir jūs suprantate, kad atėjo laikas iš virtuvės spintelės pasiimti paslėptą nusipirktą kūdikio indų rinkinį.
Praeis tik kelios savaitės ir gali prireikti dubenėlio su šaukšteliu, taip pat neišsipilančio puodelio. Kaip nepakenkti kūdikiui įvedant primaitinimą, kada pradėti ir koks turėtų būti pirmasis kūdikio maistas
Primaitinimas – tai fiziologinė vaiko adaptacijos prie bendro stalo priemonė. Žingsnis mažyliui pereinant prie mūsų įprastos mitybos raciono. Augantį kūdikį reikėtų pamažu pratinti prie kieto maisto produktų. Tinkama būtų pradėti primaitinimą nuo 4 mėnesių amžiaus, jei kūdikis maitinamas dirbtiniais mišinėliais, nuo 4,5 mėnesio – jei maitinamas mišriai, ir nuo 6 mėnesių, jei žindomas krūtimi. Šių amžiaus periodų išmintinga laikytis todėl, nes tai yra fiziologiškai teisinga, tai yra geriausias laikas. . Kada pradėti primaitinti: rudenį, pavasarį ar vasarą – nėra jokios reikšmės. Tinka nurodytas amžius – ir pradedame.
Pirmasis primaitinimas: nuo ko ir kaip pradedame
Dažniausiai mažylio pažintis su suaugusiųjų maistu prasideda nuo daržovių tyrės. Iš pradžių ji gaminama iš vienos rūšies daržovių, tarkime, bulvių, pamažu didinant suvalgomą kiekį. Šiek tiek vėliau galima pridėti morkų, cukinijos. Pirmiausia pabandykite duoti mažiau oranžinės ir raudonos spalvos daržovių. Jei kūdikis yra alergiškas, vietoje morkų išbandykite žiedinius kopūstus, vėliau – brokolius. Visa tai sutrinama į vientisą masę ir pridedama pieno mišinio. Pieno kiekis, kurio kūdikiui reikia per parą, turėtų būti pastovus. Iš raciono jis neturėtų išnykti bulvių košės sąskaita, todėl primaitinimo košes reikia praskiesti pienu 50:50. Net jei kūdikis maitinamas krūtimi, patartina atskiesti su mišiniu. Pirma vertus, kūdikis norės išbandyti naują maistą- jam tai bus suprantamas, fiziologinis skonis. Antra, jis gaus reikiamą kiekį pieno su primaitinamu maistu. Paprastai nuo 4-5 mėnesių į daržovių tyrę būtinai įvedamas korekcinis priedas- kietai virto vištos (galima putpelių) kiaušinio trynys- iki ketvirtadalio penkių mėnesių amžiaus ir iki pusės vištos trynio per dieną 6 mėnesių amžiuje. Antrasis korekcinis priedas, kurio turėtų būti daržovių tyrėje- tai augalinis aliejus. Šiam tikslui geriau imti geros kokybės rafinuotą aliejų. Tai jokiu būdu neturėtų būti pirmojo spaudimo aliejus- jis dirgina žarnyno gleivinę. Tiks alyvuogių arba vynuogių sėklų aliejus, tačiau būtinai rafinuotas. Pradėti reikia nuo mažų kiekių, tiesiog nuo lašelio. Ir pereiti iki pusės metų po pusę arbatinio šaukštelio, tai yra 2,5 ml. Nuo penkių mėnesių iki metų daugiau nei 3–4 komponentų nededame į daržovės tyrę (pavyzdžiui, morkos, bulvės, cukinija, žiediniai kopūstai ar brokoliai).
Primaitinimo įvedimo principai
- Pirmasis principas – laipsniškumas. Tai reiškia, kad jums reikia pradėti nuo mažų kiekių, tarkime, nuo pusės šaukštelio košės. Kitą dieną duodame šaukštelį, tada du, palaipsniui didindami daržovių košės porciją. Per 2 savaites rekomenduojama visiškai pakeisti vieną žindymą primaitinimu.
- Antrasis primaitinimo principas – tinkama konsistencija. Tai reiškia, kad maistas turi būti paruoštas tyrės pavidalu, kad kūdikis galėtų lengvai jį nuryti.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad pradedamas primaitinti tik sveikas kūdikis. Jei vaikui pučia pilvą, jis blogai jaučiasi – nepradėkite primaitinimo.
Produktai įvedami po pirmojo primaitinimo
Antrasis primaitinimas įvedamas 7-8 mėnesį, paprastai rekomenduojama įvesti grūdines kultūras.Parduotuvėse gausu kokybiškų, jau paruoštų košių, viskas, ką jums reikia padaryti, tai užpilti jas pienu ar virintu vandeniu. Čia taip pat galioja taisyklė: tarp pirmojo primaitinimo daržovių tyre ir košės būtinai reikia žindyti krūtimi arba maitinti pieno mišiniu.Dažniausiai kasdienis kūdikio meniu šiame etape atrodo taip: pirmas maitinimas žindymas krūtimi (mišinys), antrasis – košė, trečiasis – krūtimi (mišinys), ketvirtasis – daržovių tyrė ir paskutinis – krūtimi (mišinys).
Trečiasis primaitinimas – mėsa
Jis įvedamas apie9 mėnesį. Pirmiesiems ragavimams renkamės švelnią mėsą. Tai gali būti triušiena, vištiena arba kalakutiena. Faršą verdame atskirai nuo daržovių tyrės. Pradedant nuo 2–3 gramų, mėsos kiekį tyrėje mes padidiname iki 30 gramų per 2 savaites, tuo pačiu sumažindami daržovių skaičių iki 170 gramų, kad iš viso gautųsi 200 gramų. Šį maitinimą nustatome vidurdienį – apie 14.00 val. Įvedant trečiąjį primaitinimą, jau nebesilaikome intervalų tarp primaitinimų taisyklės. Tuomet 7 mėnesių kūdikio dienos meniu atrodo taip: pirmasis ir paskutinis maitinimas- krūtimi arba mišinys, o 10 valandą vaikas valgys pienišką košę, o 14 val- daržovių koše su malta mėsa. 18 val- taip pat motinos pienas arba mišinys. Nuo 8 mėnesių sveiki kūdikiai, neturėdami alergijos ir neturėdami problemų su virškinimo traktu, pradeda gauti mėsos sultinį ir įvedamas jo kiekis daržovių tyrėje iki 50 ml. Taigi per pietus aštuonių mėnesių mažylis gauna 50 ml sultinio, 30 g maltos mėsos ir 120 g daržovių tyrės. Paprastai iki 8–9 mėnesių amžiaus maitinimas 18 valandų pamažu pakeičiamas raugintais pieno produktais (jogurtu arba kefyru su varške). Tai nelaikoma primaitinimu- tai tiesiog mišinio ar motinos pieno, kurio sumažėja, pakeitimas raugintu pienu. Duokite vaikui 170 ml jogurto arba kefyro ir ne daugiau kaip 30 g sūrio per maitinimą. Visa tai suplakame į vientisą masę, duokite palaipsniui, pradedant nuo mažų dozių. Iki 9 mėnesių 30 gramų maltos mėsos pakeiskite 40 gramų maltinukais (po 2 gabaliukus po 20 gramų kiekviena). Dabar daržovių tyrės kiekis pietums sumažintas iki 110 gramų. 10 mėnesių kūdikiui maltinukus pakeiskite kotletais virtais ant garų (40 g) ir pridedame batono džiuvėsėlių (10 gramų). Papildomai iš 50 gramų mėsos sultinio ir 100 gramų daržovių tyrės gaunama 200 gramų kiekvienam maitinimui. Išplakame į tyrę ir duodame iš šaukštelio 14 valandą.
Parengė Viktorija Astachova