Jūsų kūno ir organizmo pokyčiai 38-oje nėštumo savaitėje. Normalus svorio priaugimas
Jūsų kūno ir organizmo pokyčiai 38-oje nėštumo savaitėje. Normalus svorio priaugimas
Kiekviena moteris unikali! Genetika, lytis, amžius, aplinka, dieta, profesija, gyvenimo būdas ir medžiagų apykaita vaidina svarbų vaidmenį nustatant, kiek kiekvienas iš mūsų sveriame ir kiek svorio priaugame arba "numetame" per savo gyvenimą.
Dauguma moterų, kurios nėštumo pradžioje yra vidutinio ūgio ir vidutinio svorio, per 40 nėštumo savaičių gali priaugti 10–15 kg. Daugiavaisio nėštumo ar tam tikrų komplikacijų atvejais galima priaugti daugiau svorio.
Pirmąjį trimestrą dauguma nėščių moterų priauga labai mažai, o kai kurios net numeta svorio. Pykinimas kartu su mitybos pokyčiais gali daryti įtakos svorio sumažėjimui. Tačiau antrąjį ir trečiąjį trimestrą dauguma moterų atgauna prarastą svorį.
Ar reikia valgyti už du?
Senas posakis, kad nėščia moteris turėtų valgyti už du, neturi mokslinio pagrindo. Tiesą sakant, dvigubinti porcijas ir padidinti valgymų dažnumą nėštumo metu yra ne tik nereikalinga, bet ir pavojinga. Reikia ne daugiau valgyti, o pagerinti maisto kokybę. Tai skirtingi dalykai.
Daugumai nėščiųjų raciono kalorijų normą reikia padidinti maždaug 10 procentų. Pirmajame trimestre tai reiškia 420 papildomų kilodžaulių per dieną, antrame - 1050, trečiame - 1255. Tai reiškia, kad pirmąjį trimestrą papildomi poreikiai gali būti patenkinti su stikline neriebaus pieno per dieną, antrąjį - sauja riešutų ir papildomų vaisių, trečiąjį - pridedant kelis vaisius ir daugiau duonos.
Iš kur atsiranda papildomas svoris?
Svorio padidėjimą nėštumo metu galima suskirstyti į papildomą motinos svorį ir kūdikio svorį. Manoma, kad daugumai moterų įprasto nėštumo metu priaugti 3 kg svorio yra normalu. Antsvoris nusėda ant klubų, kojų, blauzdų ir rankų, atlikdamas energijos „ląstelių" funkciją, kurias organizmas galės sunaudoti žindant krūtimi.
Motina priauga svorio dėl:
- papildomo cirkuliuojančio kraujo tūrio;
- vandens susilaikymo ir bendro skysčių padidėjimo;
- papildomo krūtų svorio;
- padidėjusios gimdos svorio;
- amniono skysčio ir placentos;
- kūdikio svorio (vidutinis naujagimio svoris yra apie 3,5 kg).
Ankstyvosiose nėštumo stadijose didžioji dalis svorio priaugama dėl pokyčių motinos organizme, o ne kūdikio. Gaminama daugiau kraujo augančiam vaisiui palaikyti, tiekiant jam deguonį ir maistines medžiagas.
Šiuo laikotarpiu nėščiosios svorio pokyčiai ir svyravimai laikomi normaliais. Tačiau bet koks staigus svorio padidėjimas ar sumažėjimas turėtų kelti susirūpinimą. Štai kodėl dauguma akušerių ir gydytojų pastebi savo pacienčių svorio pokyčius, nes tai rodo kai kurias komplikacijas. Daugelis nėščių moterų kontroliuoja savo svorį, kiekvieną savaitę pasisverdamos tuo pačiu metu. Geriausia, kai nėštumo metu svoris auga lėtai ir pastoviai.
Jei antrajame nėštumo trimestre svoris priauga daugiau kaip 1,5 kg per savaitę arba trečiąjį nėštumo trimestrą daugiau kaip 900 g per savaitę, tai pakankama priežastis pasitarti su akušere ar gydytoju.
Informacija apie vidutinio svorio priaugimą kiekviename trimestre:
- 1-asis trimestras: 900 g, iš viso:1,8 kg.
- 2-asis trimestras: 500 g per savaitę, iš viso: 5–6 kg.
- 3-asis trimestras: apie 500 g per savaitę, iš viso: iki 3–5 kg.
Kas yra kūno masės indeksas?
Kai kurios akušerės ir gydytojai kūno masės indeksą naudoja idealiam svorio padidėjimui įvertinti. Tai yra riebalų dalis žmogaus kūne, kurią nustato matematinė formulė: svoris kilogramais yra padalijamas iš ūgio kvadratiniais metrais. Vidutinis kūno masės indeksas yra 18,5–26. Atsižvelgdamas į tai, per didelis arba per žemas nėščiosios kūno masės indeksas, gydytojo patars, kiek maisto ji turėtų suvartoti per parą.
Per kiek laiko sumažinsite per nėštumą priaugtą svorį?
Ekspertai mano, kad sumažinti svorį, įgytą per 9 nėštumo mėnesius, reikia maždaug tiek pat laiko. Tačiau kai kurios moterys „nėščiosios svorį“ praranda taip greitai, kad grįžta prie įprastų drabužių per kelias savaites po gimdymo. Kitoms reikia daugiau laiko.
Kuo daugiau energijos į organizmą patenka maisto (degalų) pavidalu, tuo daugiau reikia jos sunaudoti. Maisto perteklius virsta riebalų atsargomis. Norėdami numesti svorio, turite kontroliuoti porcijas ir sportuoti.
O kokia nuomonė apie dietą?
Nėštumas ir dieta nesuderinami. Kalorijų apribojimas gali sukelti netinkamą mitybą ir neigiamai paveikti kūdikio vystymąsi gimdoje. Taigi, remiantis statistika, jei nėščiosios laikėsi dietos, kūdikiai gimsta su per mažu svoriu, tad jų mirtingumas padidėja. Ir per didelis svorio netekimas po gimdymo gali sukelti problemų dėl laktacijos ir išsekimo.
Jei nėštumo metu moters svoris per mažas, gali kilti problemų:
- Vaiko, neturinčio pakankamai kūno masės, gimimas.
- Padidėjusi neišnešiotų gimdymų rizika ir su tuo susijusios neišnešioto kūdikio problemos.
- Galimos laktacijos problemos ir motinos pieno trūkumo problemos.
Per mažas kūno masės indeksas arba kritiškai mažas svoris gali sukelti pastojimo problemų. Normalus mėnesinių ciklas priklauso nuo sveiko riebalų ir raumenų masės santykio bei pakankamo maisto raciono suvartojimo.
Dėl antsvorio nėštumo metu gali kilti šių problemų:
- Padidėjusi komplikacijų rizika gimdant.
- Vaiko antsvoris ir problemos, susijusios su jo gimimu. Dideliam vaikui dažnai būna per didelis cukraus kiekis kraujyje.
- Hemorojus, strijos, dubens dugno problemos, šlapimo nelaikymas.
- Didesnis diskomfortas, ypač karštyje.
- Tinimas, kojų skausmas, sumažėjęs judrumas.
- Padidėjęs kraujospūdis, padidėjusi preeklampsijos ir gestacinio diabeto rizika.
- Papildoma apkrova širdžiai, kepenims ir inkstams.
- Dažnesnė rezistencija insulinui ir 2 tipo diabetas.
Geriausias patarimas, norint priaugti svorio nėštumo metu - galvoti apie maisto kokybę, o ne kiekį. Kol vaikas yra gimdoje, jis visiškai priklauso nuo jūsų, kad gautų visas vystymuisi reikalingas maistines medžiagas ir mikroelementus. Per dideliu riebalų kiekiu padengti organai neveikia taip veiksmingai, kaip turėtų. Antsvorio poveikis energijai, nuotaikai ir savijautai yra pernelyg neigiamas, kad pateisintų persivalgymą.
Išmokite klausytis savo kūno signalų, kai jis yra sotus ir skrandyje yra pakankamai maisto. Valgydami stenkitės galvoti apie tai, kad jau prisivalgėte ir nesijaučiate alkani. Stenkitės nepraleisti valgymo kartų, nes tai gali sukelti kūno „badavimo režimą“ ir tapti medžiagų apykaitos sutrikimo bei energijos trūkumo priežastimi.
Patarimai ir nurodymai
- Važiuokite į gimdymo namus su savo partneriu, norėdamos išsiaiškinti maršrutą, parkavimą ir nustatyti kelionės trukmę. Ir tegul jis būna už vairo
- Dar kartą patikrinkite reikalingų dalykų sąrašą, kad įsitikintumėte, jog viskas yra po ranka.
- Jei laukti labai sunku, prisijunkite prie „Huggies®“ bendruomenės, esančios „Facebook“ tinkle ir „YouTube“ kanale.