Patarimai Būsimoms Mamoms

Miegas nėštumo metu

Miegas nėštumo metu

Gerai išsimiegoti nėštumo metu gali būti nelengva užduotis – Jūsų kūnas intensyviai dirba, kad užaugintų kūdikį ir pasiruoštų gimdymui. Pakankamai pailsėti yra labai svarbi Jūsų nėštumo dalis. Tačiau kaip bebūtų keista, miegas gali būti sunkiai pasiekiamas, kai organizmui jo reikia labiausiai. Atrasti patogią miego pozą ir prisitaikyti prie kiekvieno trimestro pokyčių taip pat gali tapti iššūkiu.

Miego režimo pasikeitimai

Pirmojo trimestro metu galite norėti daugiau miego nei įprastai. Tai vyksta dėl to, kad Jūsų kūnas intensyviai dirba, siekdamas užtikrinti augančio kūdikio gerovę. Tačiau, tai retai garantuoja gerą miego kokybę – didėjanti gimda spaudžia šlapimo pūslę ir neišvengiamai skatina apsilankyti tualete keletą kartų per naktį.

Antrojo trimestro metu pykinimas ir nuovargis nuslūgsta, tai tinkamas metas įprasti eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu kiekvieną dieną, ir tokiu būdu pasiruošti trečiajam trimestrui.

Daugumai besilaukiančių moterų sunkiausia gerai išsimiegoti paskutiniaisiais nėštumo mėnesiais. Vaisiui didėjant sunkiau rasti patogią miego pozą.

Dauguma moterų sapnuoja itin spalvingus sapnus, ypač paskutiniajame trimestre. Tokius sapnus paprastai nulemia besikeičiantis hormonų lygis. Tai visiškai normalu ir dažnai tiesiog atspindi Jūsų nuogąstavimus dėl netrukus pasikeisiančio gyvenimo būdo bei prisitaikymo jam.

Nors sutrikdytas nakties miegas labai dažnai vargina besilaukiančias moteris, yra daugybė būdų, kaip sumažinti jo įtaką nusistovėjusiam miego režimui.

Patogesnėms miegos pozos nėštumo metu

Pasistenkite įprasti miegoti ant kairiojo šono, kai kojos sulenktos per kelius. Dalis medikų tiki, kad nėštumo metu geriau vengti miegoti ant dešiniojo šono. Viena pagrindinių žmogaus kūno venų – tuščioji vena – yra dešinėje kūno pusėje, ir atsako už kraujo grįžimą širdį. Spaudimas šioje vietoje gali apsunkinti kraujo tiekimą ir sukelti galvos svaigimą.

  • Pagalvių naudojimas patogesniam miegui. Pamėginkite tarp kojų pasidėti kūno dydžio pagalvę ar susuktą antklodę, kuri prilaikytų pilvą ir sumažintų svorio apkrovą nugarai.
  • Keldamasi iš lovos nepamirškite apsiversti ant šono ir pasiremti rankomis. Taip išvengsite papildomos apkrovos pilvo raumenims, kurie pradeda išsiskirti nėštumo metu.

Kaip pagerinti miego kokybę

Dažniausiai svarbu išsiaiškinti, kas trukdo Jūsų miego kokybei, ir stengtis sumažinti to priežastis. Nesistenkite pakeisti visų su nėštumu susijusių požymių iš karto, bet pradėkite nuo nedidelių pokyčių, kurie padės Jūsų kūnui prisitaikyti prie kiekvieną trimestrą besikeičiančio miego režimo.

  • Jūsų mažylis gali būti labai aktyvus naktį, kai Jūs jau ruošiatės poilsiui. Tuo tarpu dieną, Jums judant, jis užsūpuojamas užmiega. Be to, gulint horizontalioje padėtyje, kūdikis turi daugiau vietos išsitiesti ir judėti. Švelniai masažuokite pilvuką ir mėgaukitės mažylio judesiais. Giliai kvėpuokite ir atsipalaiduokite.
  • Nėštumo metu galite pastebėti, jog naktį prakaituojate gausiau. Jei taip nutinka, šalia lovos turėkite sudrėkintą rankšluostį ir apsišluostykite.
  • Pamėginkite sukurti rutiną, kuri padėtų atsipalaiduoti po įtemptos dienos. Išbandykite jogą, meditaciją ar kitus atsipalaidavimo būdus.
  • Venkite intensyvaus sporto prieš einant miegoti. Geriau pamėginkite atsipalaiduoti vonioje ar paskaitykite knygą.
  • Begalė minčių ir planavimas, ką dar reikės atlikti iki Jūsų kūdikio gimimo, taip pat gali sukelti nemigą. Šalia lovos turėkite užrašų knygutę ir pieštuką, užsirašykite savo mintis, atsipalaiduokite ir pasistenkite gerai išsimiegoti.
  • Nevartokite jokių homeopatinių ar medicininių vaistų. Jie gali turėti neigiamą poveikį Jūsų kūdikiui.
  • Prieš naudojant žolelių arbatas, pasitarkite su vaistininku ar žolininku, kuris yra šios srities ekspertas. Citrinos žievelės, imbiero, citrinos lapų, apelsino žievelės bei erškėtrožių arbatos paprastai yra saugios vartoti nėštumo metu. Žolelių arbatos neturėtų būti vartojamos stiprios, ir tik nedideliais kiekiais. Stiklinė šilto pieno su medumi – idealiai padeda atsipalaiduoti prieš miegą.
  • Mažiau vartokite gėrimų su kofeinu, tokių kaip kava ar arbata. Ir gerkite tik ryte ar iki vėlyvos popietės. Daugiau informacijos rasite Mityba nėštumo metu.
  • Jei vargina rėmuo, pasistenkite nevalgyti didelių porcijų prieš einant miegoti. Geriau rinkitės mažesnes porcijas ir valgykite dažniau dienos metu.
  • Jei jaučiate miego stoką, pasistenkite nusnūsti dienos metu, ir taip atsigriebti už prarastą miegą naktį.

Neišvengiamai, bus tokių naktų, kai tiesiog negalėsite užmigti. Nesijaudinkite, kad nepailsite, geriau užsiimkite mėgiama veikla – paskaitykite knygą, pasiklausykite muzikos ar perskaitykite elektroninius laiškus, kuriems neturėjote laiko dieną.

Patarimai ir pasiūlymai

  • Nėštumo kalendoriuje iš anksto pažymėkite svarbias datas – įskaitant ir Jūsų mažylio gimimą!
  • Kad išvengtumėte pilvo pūtimo, valgykite mažesnes porcijas ir užkandžiaukite migdolų riešutais, jogurtu bei skrebučiais su sūriu!
  • Kūdikio judesių dienoraštis padės sekti, kiek kartų, ir kaip dažnai, Jūsų mažylis juda.