Naujagimio dienos režimas
Naujagimio dienos režimas
Niekas neneigia, kad dienos režimas yra labai svarbus dalykas, kai namuose yra naujagimis. Kaip išmokyti kūdikį tinkamai maitintis ir laiku užmigti? Ką daryti, jei vaikas supainiojo dieną su naktimi? Kaip ir kada maitinti?
Tinkamas naujagimio dienos režimas – tai tiek motinos geros sveikatos, tiek vaiko sveikatos garantija. Kažkada egzistavo teorija, kad kūdikiui turi būti taikomas griežtas dienos ir maitinimo režimas – kas 3 valandas. Remiantis šiuolaikine žindymo teorija, manoma, kad motinos turėtų maitinti kūdikius atsižvelgdamos į jų poreikius, taip dažnai, kaip mažyliams norisi.
Mažas vaikas negali žodžiais pasakyti, ko nori. Todėl mažylis paprastai verkia, o kartais irgarsiai rėkia. Tokiu būdu tėvai supranta, kad jiems reikia keisti maitinimo režimą, mažylį maitinti šiek tiek dažniau.
Arba kita situacija – kūdikis išgeria per daug pieno ir atpila. Tuomet taip pat būtina sumažinti intervalus tarp maitinimų. Žindymas pagal poreikį yra sudaromas taip, kad būtų gerai tiek motinai, tiek kūdikiui.
Kai reikalingas dienos režimas
Jei vaikas pakankamai fiziškai išsivystęs, motina gali nusistatyti apytikslį kūdikio mitybos ir poilsio grafiką. Kūdikis nuo gimimo daug miega, todėl tėvai neturėtų šito bijoti. Jei jauniems tėvams pasisekė, tai kūdikis gali miegoti iki 20 valandų per parą.
Šiek tiek laiko prieš maitinimą jis bus aktyvus. Šie veiklos laikotarpiai laikui bėgant ilgėja. Pirmiausia kūdikis būdrauja keletą minučių, kiek ūgtelėjęs pusvalandį, vėliau iki valandos ir taip toliau. Prieš maitinant patartina pakeisti sauskelnes, padaryti švelnų masažą, pratimus klubo sąnariams mankštinti.
Būtinai jau pirmąjį gyvenimo mėnesį prieš maitinimą motina turėtų guldyti kūdikį ant pilvuko. Bet tik po to, kai užgis bamba, kad vaikučiui neskaudėtų. Taip pat atlikti pilvo dieglių prevencijos pratimus: kūdikio kojytėmis „minti dviratį“, masažuoti pilvuką ir tik tuomet maitinti. Jei kūdikiui trūksta pieno, jis ar ji pabus dažniau ir dažniau prašys motinos krūties. Dažnas kūdikio pabudinėjimas ir verksmingumas taip pat gali signalizuoti apie patiriamus nepatogumus: galjį trikdo žarnyno diegliai ar ilsėtis neleidžia šlapios sauskelnės. Gal kūdikiui karšta arba, atvirkščiai, šalta; galbūt, jis kažkaip nepatogiai guli. Būkite kantrūs ir atidūs savo mažylio poreikiams.
Dienos tvarkaraštis vaikui iki metų
Apytikslis naujagimio maitinimo grafikas yra 8–10, o kartais ir 12 kartų per parą. Vėliau maitinimų kartų skaičius sumažinamas iki septynių. Maždaug 5 mėnesių mažylis pereina prie 6 valgymų per parą. Augdamas jis jau valgo 5 kartus per parą. Įvedus papildomą maitinimą, šis dienos režimas turėtų būti paprastesnis, nes pusryčiai, pietūs ir vakarienė bus apytiksliu metu. Tai reiškia, kad jau yra tam tikros valandos, kai skrandžio sultys išsiskiria, pavyzdžiui, apie antrą ir penktą valandą po pietų.
Ar duoti kūdikiui vandens?
Žindomiems kūdikiams pirmuosius 6 mėnesius visiškai pakanka to vandens, kuris yra mamos piene. 88-89 procentus mamos pieno sudaro vanduo ir valgydamas mamos pieną kūdikis gauna ne tik maisto, bet ir gėrimo. Tad papildomai duoti vandens, net ir karštą dieną, mažyliui nereikia. Tiesiog dažniau pasiūlykite krūtį. Jeigu kūdikiui duodamas vanduo, jis užpildo skrandį ir kuriam laikui nuslopina alkio jausmą, dėl to kūdikis bus nelinkęs žįsti krūties. Vanduo neturi kalorijų, todėl kūdikis neturi iš ko augti.
Nuo 6 mėnesių, kuomet įvedamas primaitinimas kietu maistu, kiekvieno valgymo metu pasiūlykite mažyliui atsigerti ir vandenuko.
Mažylio miego režimas: kiek miega kūdikis
Jei naujagimis paprastai miega iki 20 valandų per parą, tai augant kūdikio miego poreikis ir trukmė sumažės. Tėveliai turėtų sudėlioti režimą taip, kad kūdikis miegotų tris kartus per dieną, nuo 9 iki 18 mėnesių – du kartus per dieną, o po pusantrų metų – tik 1 kartą per dieną.
Bet, žinoma, tai apytiksliai skaičiai. Vienam kūdikiui reikia daugiau miego, kitam – mažiau. Daug kas priklauso nuo režimo, kuris vyravo mamai būnant nėščiai, nuo jos darbo grafiko, paveldimumo. Svarbų vaidmenį pirmaisiais vaiko gyvenimo metais vaidina natūralūs bioritmai. Jei tai yra gilus rudens ar žiemos laikas, tuomet vaikai miega daugiau. Bet saulėtu metų laiku – pabunda anksti, su saule.
Užmigimo naktį ritualas
Kiekviena mama turėtų atkreipti dėmesį į įvairius jos vaiko vystymosi ir elgesio niuansus. Negalima vieną dieną vaikščioti iki vėlumos, o kitą dieną migdyti kūdikį anksti. Tai kenkia vaikui. Guldyti kūdikį miegoti reikia gerai vėdinamoje patalpoje tuo pačiu metu, naudojant tą pačią veiksmų seką. Taip kūdikiui išsivysto miego refleksas. Tėvai turėtų išmokyti vaiką ypatingo ritualo, pavyzdžiui, nusimaudėte, paklausėte lopšinės ar pasakėlės, po to užliūliavote. Arba paguldėte ir įjungėte raminančią muziką.
Tėveliai turi nuspręsti, kas labiau tinka jų kūdikiui: dainuoti lopšines ar klausytis klasikos ir kitos ramios muzikos, pasakoti pasakėles ar sūpuoti. Mama pasiūlo vaikui, o jis pasirenka savo specialųjį ritualą. Ir pripranta prie jo.