Kūdikio Sveikata Ir Higiena

Naujagimių hemangioma

Naujagimių hemangioma

Hemangiomos – tai vaikų kraujagyslių navikai, dažniausiai gerybiniai. Jos gali būti įgimtos, kai kūdikis jau gimsta kartu su šiais dariniais, o gali būti įgytos, kurios susiformuoja mažylio gyvenimo metu. 

Naujagimių hemangiomos ir jų rūšys

Hemangiomos yra skirtingos struktūros. Išoriškai jos šiek tiek primena naujagimių apgamus. Kapiliarinė hemangioma yra odos paviršiuje. Ji dažniau būna plokščia ir susideda iš plonyčių kraujagyslių. Iš išorės atrodo, lyg išausta iš kapiliarų siūliukų.

Kūdikio hemangioma gali būti kaverninė – ji sudaryta iš didelių kraujagyslių: venų ar arterijų, dažniausiai iš venų. Jos atrodo kaip raudoni apgamai, kalvoti dariniai, kurie kartais iškyla virš paviršiaus arba, priešingai, gilėja į odos vidų.

Šie dariniai gali būti kombinuoti, kai kapiliarinė ir kaverninė yra sujungtos į vieną. Sutinkama taip pat ir mišri hemangioma. Ji sudaryta iš kraujagyslių, limfos ir nervinių audinių tuo pačiu metu.

Atskiriami viršutiniai dariniai – tie, kuriuos matome ant odos ir gilūs, paslėpti ar vidiniai (poodiniai). Pavyzdžiui, jie gali būti išdėstyti vidaus organuose: kepenyse, inkstuose, kaulų ertmėse, žarnyno sienelėse, gerklės gleivinėse, skruosto viduje. Dažnai hemangiomos yra išsidėstę odoje ir gleivinėse: ant lūpų, išangės, lytinių organų. Taip pat atsiranda ant galvos, kaklo, lūpų, nugaros, akių vokų, sėdmenų.

Kodėl atsiranda hemangiomos?

To priežastys, tiesą sakant, nėra aiškios. Hemangioma yra gerybinis darinys, kitaip tariant, kraujagyslių navikas. O navikas, kaip žinoma, yra anomalija, susijusi su netinkamu audinių padalijimu ir susidarymu.

Gal kažkas paveikė motinos organizmą, todėl mažylis gimė su įgimta hemangioma. To kaltininkais gali būti bet kokie vaistai, kuriuos moteris vartojo nėštumo metu, įvairi spinduliuotė, net per didelis saulės spindulių poveikis, radioaktyvieji ir cheminiai veiksmai, mikrobangų krosnelės, mobiliojo telefono, kompiuterio, planšetės spinduliavimas. Gimdymo traumos jokiu būdu neturi įtakos tokiems dariniams.

Dabar jau įrodyta, kad net ultragarsas nėštumo metu taip pat turi neigiamas pasekmes: sukelia skystos ląstelių dalies užvirimą – tarpląstelinės medžiagos, kuri taip pat gali veikti mutageniškai. Todėl nėštumo metu negalima piktnaudžiauti ultragarso tyrimais.

Hemangiomų gydymas

Iki 60–70% hemangiomų išnyksta savaime. Jei kūdikio navikas neišnyksta arba auga, tuomet chirurgai siūlo chirurginį gydymą. Tokio tipo dariniai yra pašalinami kriodestrukcijos būdu: jie užšaldomi, kraujagyslės dėl to sumažėja ir hemangioma išnyksta.

Dar vienas gydymo metodas – sklerozavimas. Dažniau jis naudojamas kaverninėse kraujagyslių hemangiomose: į vidų įvedama speciali medžiaga, kraujagyslės sumažėja ir vėliau užsidaro. Taip pat naudojamas chirurginis gydymas ir šalinimas lazeriu.

Kitas gydymo būdas: į naviko vidų švirkščiami hormonai, provokuojantys uždegiminį procesą. Kai uždegimas mažėja, susidaro rando audinys, kuris mechaniškai sutraukia pažeistas kraujagysles.

Jei darinys yra ant kūdikio odos ar ant vidinių organų, tada paprastai jis šalinamas konservatyviai. Jei hemangiomos laikui bėgant mažėja, tada gydytojai stebi tokius atvejus, netrukdydami procesui.

Kada hemangiomas reikia pašalinti?

Hemangiomos pašalinamos ankstyvame amžiuje, nelaukiant savaiminio išnykimo, jei jos:

  • yra tose vietose, kurios dažnai yra traumuojamos arba pasidengė opomis (išangėje, lytinių organų srityje, ant vaiko veido – lūpų ir nosies, šalia akių);
  • smarkiai didėja ir greitai auga;
  • gali sutrikdyti funkciją arba pakenkti gyvybiškai svarbiems organams (pvz., smegenų ar akių kraujagyslėms, o tai gali sukelti regėjimo praradimą).

Rekomendacijos naujagimio tėvams

Bet kokiu atveju naujagimių hemangioma reikalauja ypatingo dėmesio. Dariniai yra fotografuojami, paprasčiausiai išmatuojami, stebimi kiekvieną mėnesį, kad būtų galima palyginti ir suprasti, kaip jie auga.

Reikėtų atsižvelgti į tai, kad vaikas taip pat auga. Todėl, jei hemangioma padidėja proporcingai kūdikio augimui, tai yra tik audinių augimas. Jei ji tapo didesnė daugiau kartų, tada reiškia pačio naviko augimą.

Labai svarbu žinoti, kaip nepakenkti, neišprovokuoti ląstelių augimo. Kodėl taip gali nutikti? Negalima masažuoti šioje srityje, todėl, kad masažo metusuaktyvėja kraujotaka ir darinys gali padidėti. Reikia saugoti hemangiomą nuo mechaninių ir cheminių pažeidimų. Tose srityse, kur tai įvyko, rekomenduojama kaip galima greičiau pašalinti darinį. Kadangi bet kokio gerybinio naviko traumavimas sukelia taip vadinamą malignizacijos procesą, tai yra naviko supiktybėjimą. 

Hemangiomos, kaip ir bet kuris kitas gerybinis ar piktybinis navikas, negali ilgai būti veikiamos saulės, nes, kaip ir apgamai, saulėje hemangiomos didėja. Paprastai, jei vaikų hemangioma auga proporcingai kūnui, netrukdo organams, nėra traumuojama, tada jos šalinti nereikia. Iki šešerių ar septynerių metų jie dažnai visiškai išnyksta.