40-oji nėštumo savaitė
40-oji nėštumo savaitė
Jūs tai padarėte! Sveikiname sulaukus 40-os nėštumo savaitės. Turbūt ne kartą manėte, jog nesulauksite šios dienos, tad laikykite tai asmeniniu laimėjimu.
Matyt, jums jau atsibodo nėštumas ir svajojate, kad viskas kuo greičiau pasibaigtų. Jaučiate diskomfortą, jums trūksta jėgų ir energijos. Sunku ilgą laiką sutelkti dėmesį į ką nors ir kažką planuoti. Panašu, kad visas jūsų gyvenimas buvo pristabdytas.
Kur yra grindų šepetys ir kibiras?
Ne visos moterys mano, kad 40-oji nėštumo savaitė yra pelnyto poilsio priežastis. Kai kurios pradeda fanatiškai valyti kiekvieną būsto kampelį. Valymas iki tobulos švaros prieš vaikelio gimimą tampa jų prioritetu Nr.1. Partneris gali tik su nuostaba stebėti šį procesą. Bet „lizdelio sukimo“ reiškinys yra gerai žinomas ir turi prasmę, ruošiant švarią ir saugią aplinką naujagimiui.
Fiziniai pokyčiai šią savaitę
-
Šią savaitę dažnai pastebimi Braxton-Hicks (parengiamieji) sąrėmiai, kurie palengvina deguonimi prisotinto kraujo tekėjimą į gimdą ir kūdikiui. Kartais jie yra pakankamai stiprūs, tačiau jei jie nėra pernelyg skausmingi ir nereguliarūs, nesijaudinkite. Jei jie jus vargina – šiltas dušas ar pasikeitusi kūno padėtis paprastai juos palengvins.
-
Jei jūsų kūdikis nusileido į dubenį, pasikeitė jūsų kūno forma, todėl aplinkiniai gali pastebėti, kad jūs „sumažėjote“. Jums tapo šiek tiek lengviau kvėpuoti, tačiau padidėjo spaudimas į šlapimo pūslę, todėl šią savaitę teks dažniau „padraugauti“ su tualetu. Pakentėkite, greitai viskas pasikeis.
-
Jei iš makšties staiga ištekės skystis, maždaug 15 minučių intervalais prasidės reguliarūs skausmingi gimdos susitraukimai arba nuolatinis traukiantis skausmas apatinėje nugaros dalyje, pasitarkite su akušeriu ar gydytoju. Visa tai gali būti tikro ankstyvo gimdymo ženklas.
-
Šią savaitę jūs pajusite sunkumą dubenyje. Apims jausmas, kad jau neilgai kūdikis bus viduje, ypač kai stovite. Jūsų dubens raumenys dirba viršvalandžius, laikydami koncentruotą gimdos svorį ir išlinkęs kritiniuose taškuose. Prisėskite, esant bent menkiausiai progai. Raskite patogią kėdę ir atsipūskite prie puodelio arbatos, su gera knyga ar telefonu. Jums nebereikia niekam nieko aiškinti – esate 40-ojoje nėštumo savaitėje, tad belieka tik laukti.
-
Pilvo oda įsitempė kaip būgnas. Bamba išsikiša taip, lyg būtų išsukta į išorę, o strijos pasidarė ryškiai raudonos arba violetinės spalvos. Jums sunku įsivaizduoti, kad pilvas gali dar labiau išsitempti, tačiau jei pernešiosite kūdikį, jis taip ir padarys. Jei rankomis apimsite pilvą, jūsų pirštai gali net nesusitikti.
Emociniai pokyčiai šią savaitę
-
Jūs tikriausiai jaučiatės pakiliai. Jūs taip ilgai laukėte šios savaitės, tad jei nieko neįvyks, teks nusivilti. Giminės ir draugai vis teiraujasi, ar dar nepagimdėte. Jums turbūt įkyrėjo kartoti vieną ir tą patį, todėl pažadėkite pranešti, kai tai įvyks.
-
Jūs tuo pat metu jaučiate nerimą, jaudulį ir nekantrumą. Ši savaitė kupina emocijų, kurios gali jus užplūsti, jei pasirodys, kad nekontroliuojate įvykio. Jei bijote, kad nepakęsite skausmo gimdymo metu, perskaitykite visą prieinamą informaciją, kokias būdais jį palengvinti. Pakalbėkite apie tai su akušeriu ar gydytoju ir įtraukite pasirinktas priemones į savo gimdymo planą.
Vaiko pokyčiai šią savaitę
- Nors kantrybė pradės nykti, yra tikimybė, kad jūsų kūdikis vis dar neišnešiotas. Bet jam jau mažai vietos gimdoje ir artimiausiu metu „nuomininkas“ turės išsikraustyti, nepriklausomai nuo to, ar jis nori palikti tokį jaukų būstą. Jūsų kūdikis tobulai sukurtas, tad po gimdymo stebėsitės, kaip jis tilpo jūsų viduje. Pirmosiomis dienomis po gimimo kūdikis bandys laikytis tokios pačios pozos, kokia buvo per visą nėštumą.
- Akušeris ar gydytojas paklaus apie jūsų kūdikio judesius, kiek jis aktyvus ir ar nepastebėjote kokių nors jo režimo pokyčių. Jie netgi gali paprašyti jūsų užsirašyti apie kūdikio judesius ir pateikti kito vizito metu. Šią savaitę gali prireikti atlikti kardiotokografo tyrimą, kuris kontroliuoja jūsų kūdikio širdies ritmą ir gimdos raumenų veiklą. Tai suteiks gydytojui svarbios informacijos apie vaiko būklę.
Patarimai savaitei
- Nepalikite gimdymo krepšio pakavimo paskutinei minutei. Įnirtingos reikalingų dalykėlių paieškos paskutinę minutę gali sukelti stresą. Jei planuojate natūralų gimdymą, ligoninėje būsite ne ilgiau kaip 3 dienas, todėl neimkite daug daiktų. Daugelis moterų ligoninėje dėvi savo įprastus dienos drabužius. Jei planuojate maitinti krūtimi, pasiimkite patogius lengvus marškinėlius, kurie atsisega priekyje.
- Jei nėštumas tapo nepakeliama našta ir norite paskatinti gimdymą, aptarkite tai su gydytoju. Stimuliacijos būdų pasirinkimas – tai asmeninis sprendimas, kuris priklauso nuo daugelio veiksnių. Atminkite: dirbtinai stimuliuojant gimdymą, žymiai padidėja medicininės intervencijos ir komplikacijų rizika gimdant.
- Pažiūrėkite ar paskaitykite kitų mamų istorijas, jų gimdymo patirtis gali padėti jums nusiraminti.