Naujagimio Higiena

Pirma kūdikio gyvenimo savaitė: ką mama turi žinoti

Pirma kūdikio gyvenimo savaitė: ką mama turi žinoti

Valio! Gimdymas jau praeity! Huggies sveikina jus su šiuo nuostabiu įvykiu! Tai, kam būsimoji mama ruošėsi visus devynis mėnesius, pagaliau nutiko. 

Tu pagimdei gražiausią kūdikį pasaulyje. Ir kartu su motinystės džiaugsmu ateina didžiulė atsakomybė. Ir kartu su ja, be abejo, baimė padaryti „kažką ne taip“ ar netyčia pakenkti mažyliui. Mes gerai suprantame tavo jausmus. Ir jie yra visiškai natūralūs. Beveik kiekviena mama užduoda vieną ir tą patį klausimą: "Ar viskas gerai su vaikučiu?". Nesijaudinkite: neonatologas, kuris apžiūri jūsų kūdikį per pirmąsias jo gyvenimo minutes, būtinai pasakys tėvams, ar verta jaudintis. Mes žinome, kad visiškai normalu, jei naujagimis turi pailgą galvos formą, kuri prisitaikiusi prie gimdymo kanalo, patinusios akys, paraudusi oda, padengta pirminiu tepalu (vernix caseosa), ir stipriai suspausti kumščiai. Iki pirmosios savo gyvenimo savaitės pabaigos jis pasikeis ir atrodys labiau kaip kūdikis iš reklamos.

Ko reikia kūdikiui?

Per pirmąją jo gyvenimo savaitę ypatingų poreikių nedaug. Šis laikas yra svarbus visų šeimos narių adaptacijai. Mažylis daug miega, juokingai žiovauja ar net čiaudėja, valgo ir teršia sauskelnes. Jūsų, kaip mamos, užduotis- aprūpinti vaiką švara, pienu, ir svarbiausia- saugumo jausmu. Būtent šią savaitę naujagimis daro išvadą apie pasaulį, į kurį jis pateko.

Mamos patarimai

Pakeiskite sauskelnes ar vystyklus, kai jos sušlampa. Nuvalykite užterštas vietas šilta drėgnąja servetėle. Močiutės mėgstamą „pirmąjį maudymą“ mes rekomenduojame atidėti iki antros savaitės pabaigos, nes pats maudymosi procesas gali sukelti papildomą stresą kūdikiui. Originalus aliejus dabar- geriausia odos apsauga nuo infekcijos ir išsausėjimo. Švelniai elkitės su virkštelės liekana. Pakanka vieną kartą per dieną lengvai apdoroti dezinfekavimo priemone. Visiems ji išnyksta savo laiku- nuo trijų dienų iki dviejų savaičių. Nereikia valyti akių, valyti nosies ir ausų, nebent pamatysite nešvarumų. (Ir jų dažniausiai dar nėra). Tai tėvams ir mažyliui yra tiesiog bereikalingas verksmas ir stresas. Stenkitės, kad mažylis visada būtų šalia jūsų. Jūsų motinos kūno šiluma, kvapas ir garsai yra patys svarbiausi dalykai, kuriuos galite jam suteikti šiomis dienomis. Siūlykite krūtis su priešpieniu, o vėliau su pienu kuo galima dažniau. Tai padės suderinti laktaciją, užpildyti kūdikio žarnyną naudingosiomis bakterijomis, taip pat patenkins praktiškai visus kūdikio poreikius. O tai yra šiluma, maistas ir apsauga. Naujagimis nėra toks trapus, kaip atrodo. Jį netgi galima išnešti į gryną orą- žinoma, geriau ant rankų.

Ko reikia mamai?

Tavo užduotis- grožėtis savo vaikučiu ir didžiuotis atliktu darbu. Ilsėkis, maudykis vonioje (tai galima padaryti kartu su vaikeliu) ir nesigėdink prašyti pagalbos aplinkinių. Juk tavo kūnas išgyveno gimdymą (beje, gimdymą galima palyginti su maratonu- juose moteris praranda tiek jėgų, kiek maratono bėgikė) ir turi atsigauti. Gimda vis dar skausmingai susitraukia, visas kūnas persitvarko. Namų ruošos darbai, kūdikio priežiūra, nemigos naktys gali pakenkti jau ir taip išsekusiam organizmui. O tai gresia pogimdymine depresija ir motinos pieno nebuvimu.

Mamos patarimai

Maždaug trečią dieną po gimdymo vyksta pieno pritekėjimas. Dėl šios priežasties krūtinė sukietėja (gana skausminga), gali pakilti temperatūra. Nepanikuokite! Tai ne mastitas ir ne pasaulio pabaiga. Pridėkite kūdikį iš eilės prie kiekvienos krūties kaip galima kuo dažniau. Jei jūsų kūdikis miega, išsimaudykite po karštu dušu (jis praplečia latakus) ir pabandykite švelniai nutraukti pieno perteklių. Bet ne visiškai! Paprastai pakanka nedidelio krūtų palengvėjimo ir minkštumo. Naktį taip pat pridėkite kūdikį. Paprastai po vienos dienos viskas normaliai susitvarko. Jei temperatūra išlieka ilgiau nei tris dienas, turite kreiptis į gydytoją. Skausmingi gimdos susitraukimai praeis iki savaitės pabaigos. Neskubėkite sportuoti, tvarkytis namuose ar kitais būdais pavargti. Jaunai mamai reikalingas miegas ir teigiamos emocijos.